Acasă » Cadre Didactice » IMAGINI TIMIȘORENE ÎN CREAȚIA ELEVILOR

IMAGINI TIMIȘORENE ÎN CREAȚIA ELEVILOR

DSC_2775

Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş, Consiliul Judeţean Timiş şi Consiliul Judeţean al Elevilor Timiş au lansat a III-a ediţie a proiectului , desfășurat în perioada5 iunie-22 iulie. Acest proiect a oferit o paletă largă de activităţi, destinate elevilor de gimnaziu şi liceu din judeţul Timiş, care au urmărit realizarea unor lucrări de creaţie plastică, picturi, desene, colaje, dar  şi alte teme cultural-artistice, precum recitări, momente de muzică uşoară sau folk, în cadrul spectacolului organizat cu ocazia festivităţii de premiere. Concursurile pe secţiuni(pictură,grafică/desen și colaj) din cadrul proiectului au vizat redarea peisajelor timişorene prin talentul creativ din domeniul artei plastice a elevilor din judeţul Timiş.

Școala noastră a fost reprezentată la secțiunea pictură. Sub deosebita coordonare a domnului profesor Mihai Rotaru, persoană de sprijin în cadrul Școlii Gimnaziale Satchinez, căreia îi mulțumim pe această cale pentru toată activitatea și implicarea de care a dat dovadă pe parcursul anului școlar, elevul Denis Buciuta-Școala Gimnazială Satchinez a obținut Premiul al III-lea, iar elevii David Chelba-Școala Gimnazială Satchinez și Lorena Wolf-Școala Gimnazială Hodoni au obținut Mențiune.

Premierea a avut loc la Iulius Mall, în data de 1 august, locație în care de Ziua Timișoarei, lucrările concurenților au fost expuse.

Felicitări atât elevilor premianți cât și domnului profesor!

prof.Liliana Călianu