Acasă » Cadre Didactice » Elevii clasei a VIII-a, pregătiți suplimentar pentru promovarea cu succes a Evaluării Naționale

06112014689

Inspectoratul Scolar Judetean Timis, beneficiar al proiectului Pregătire suplimentară pentru promovarea cu succes a evaluărilor naționale, a demarat etapa de pilotare a acestui proiect, ai cărui beneficiari sunt peste 800 de elevi din județul Timiș. Proiectul finanțat din fonduri europene le oferă elevilor din clasa a VIII-a posibilitatea să beneficieze, în mod gratuit, de ore de pregătire suplimentară în vederea susținerii examenelor din cadrul Evaluării Naţionale. Scopul principal al acestei iniţiative estede a  îmbunătăţii performanțele școlare şi creşterea șanselor de promovare cu succes  a Evaluării Naționale la finalul clasei a VIII-a. Pregătirea suplimentară se desfășoară în școală, după orele de curs, sub forma meditațiilor gratuite. Personalul didactic inclus în proiect a participat în prealabil la cursuri de formare profesională în acest sens. În 20 de școli din Timiș (15 unități școlare din mediul rural și 5 unități din urban) cei 40 de experți de învățare selectați în cadrul proiectului, care predau disciplinele matematică, limba și literatura română, cultură civică și limbi străine, fac pregătire cu elevii clasei a VIII-a, pentru a-i sprijini în promovarea examenelor. Cei 5 consilieri școlari le oferă elevilor servicii de orientare / consiliere.Printre unitățile de învățământ propuse pentru etapa de pilotare se află și școala noastră. Drept urmare, cei 39 de elevi (31 de la Școala Gimnazială Satchinez și 8 de la Școala Gimnazială Hodoni) beneficiază de meditațiile oferite de experţii în învățare. Metodele și tehnicile noi utilizate la aceste consultații fac mai atractive disciplinele menționate, mai ales că în cadrul proiectului există cadre didactice cu experiență. Doresc să menționez numele domnilor profesori care participă în calitate de experţi în şcoala noastră: Limba și literatura română – Sorina Nicolic, profesor la Școala Gimnazială Sânandrei; Matematică – Viorel Ulici, profesor la Școala Gimnazială Sânandrei; Cultură civică – Eleonora Bărbulescu, profesor la Școala Gimnazială Satchinez;  Consiliere/orientare – Ariana Dodea, psiholog Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Timiș.

Totodată, aduc mulțumiri  reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Timiș pentru implicarea școlii noastre în acestă acțiune, domnului primar Dan Florin Ion pentru că sprijină transportul gratuit al elevilor de la Hodoni, precum şi cadrelor didactice implicate în proiect şi părinților, al căror sprijin este absolut necesar.

Orice ajutor pentru elevi este binevenit. Chiar dacă meditațiile nu pot ține locul unei pregătiri temeinice, ele pot fi un punct de plecare și pot aduce rezultate acolo unde este interes. Doar că, pentru o parte dintre elevi la care dezinteresul persistă, toate eforturile noastre, oricât de bine intenționate și direcționate ar fi, vor avea rezultate slabe. În concluzie, cerem încă o dată sprijinul părinților pentru ca elevii noștri și copiii lor  să fie suficient de motivați și să profite de aceste oportunități.

Prof.Liliana CĂLIANU