Acasă » Cadre Didactice » 1 DECEMBRIE – ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI

1 DECEMBRIE – ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI

IMG_0049Ca în fiecare an, Ziua Națională a României a fost sărbătorită de elevii Școlii Gimnaziale Satchinez printr-o serie de activități artistice adecvate momentului.

Așadar, sărbătoarea Sfântului Andrei a fost dublată de cea a Zilei Naționale a României, deoarece împreună cu Biserica Ortodoxă Satchinez, școala a ales să marcheze acest moment. În acest sens, elevii au participat la slujba religioasă, după care au prezentat un frumos program artistic. Desigur că această zi deosebită a fost omagiată prin poezii și cântece.  Astfel, ei și-au exprimat prețuirea și respectul față de faptele de vitejie ale eroilor neamului, precum și-au arătat și sentimentele deosebite pentru românii de pretutindeni.

Doresc să mulțumesc pe această cale părintelui paroh, Alexandru Rusandu, pentru că sprijină de fiecare dată activitățile școlii noastre, doamnei profesoare Daniela Chelba, cadru didactic sub îndrumarea căruia elevele Monica Paul, Karina Romaniuc și Ana-Maria Sarkozy au recitat poezii adecvate momentului și corului, care prin intonarea cântecelor patriotice, a subliniat importanța acestei sărbători, rememorând în acest fel una dintre paginile sublime ale istoriei românești.

Nu în ultimul rând, doresc să aduc mulțumiri familiei Nicula Adrian, Oana și Deia, proprietarii magazinului „ Nicula Deia” SRL 2, pentru că au sponsorizat acest eveniment, în acest mod fiecare elev, participant la activitate, a primit dulciuri.